Poprzedni temat «» Następny temat
MADE IN POLAND - BŁONIE - i inne do 1989 r.
Autor Wiadomość
Kris 
Ryżowy

Pies czy kot?: kot
Pomógł: 1 raz
Wiek: 60
Dołączył: 04 Gru 2011
Posty: 525
Skąd: Śląsk
 #16  Wysłany: 2014-04-27, 20:42   

Bo ten który sprzedawał te mostki i czarnego Blonexa to syn znanego w Błoniu zegarmistrza, byłego pracownika Błonia. Nazwisko wszyscy kolekcjonerzy "polaków" powinni znać :)

Co do tych niespodzianek - to wydaje mi się że będzie nas jeszcze sporo czekało.
Podoba mi się również dyskusja którą zaczynamy prowadzić. Ważne aby nie udowadniać swoich racji a bardziej szukać, dociekać, analizować i wyciagać odpowiednie wnioski hmmm

W związku z tym że Stiopa zaczął od modelu Błonie, to i ja od niego a raczej od nich rozpocznę. Na początek zdjęcie grupowe :




i krótki komentarz. Zdjęcie obejmuje jeden rodzaj tarczy a może raczej dwa:
1. Znaczniki pokryte farbą koloru srebrnego
2. Znaczniki pokryte farbą koloru złotego.

Oczywiście do każdego koloru znaczników powinny być dopasowane odpowiedniego koloru wskazówki. Nic ciekawego - wszystko jest opisane w w/w cytowanej książce. Jednak wśród
pokazanych na zdjęciu zegarków jest jeden o którym nie ma wspominki w książce. Nie ma tam również zdjęcia tej tarczy.
Poniżej zdjęcie wraz z szczegółami:



Na tej tarczy znaczniki oznaczające godzinę: 3,6,9 oraz 12 są frezowane oraz pokryte złoconą farbą. Natomiast znaczniki pozostałych godzin są narysowane hmmm





Może to prototyp a może nowa odmiana tarczy o ktorej nikt nie słyszał ;)
_________________
Pozdrawiam
Kris

Moja kolekcja!
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #17  Wysłany: 2014-04-27, 23:37   

Kris, to i zegarków z takimi samymi tarczami masz po kilka :shock:
Świetna kolekcja. Dobrze widać, że trafiają się egzemplarze o zupełnie różnej długości frezów. Wychodzi na to, że nie było jednego szablonu, czyli i tu można doszukiwać się "odrębnych typów" (oczywiście, tylko jakby ktoś bardzo chciał :)) ).
Czy dobrze zrozumiałem, że indeksy frezowane były jeszcze malowane farbą? O ile dobrze zapamiętałem fragment z książki (str. 57), to różnice w kolorze wynikały z zastosowania mosiądzu o różnych proporcjach w składzie stopu. Czyli, że to co widzimy to odcień mosiądzu tarczy a nie farba - popatrzyłem na moje pod lupa i jakoś farby nie dostrzegłem - ale to może wynika z faktu, że wzrok już nie ten ;)

A taka malowana-frezowana wersja rzeczywiście chyba nie jest osobno wymieniana w książce. Ale za to w życiu widuje się ją dość często.

Trzeba też wspomnieć o innym przedmiocie dyskusji tzn. Błoniu z takimi "klasycznymi" indeksami i kopertą typu "krab", do której potrzebna jest inna (mniejsza niż w rodzaju II) średnica tarczy. Niektórzy z uwagi m.in. na ilość występowania uważają, że to też produkcja ZMP Błonie, taka pozakatalogowa - kiedy trzeba było wykorzystać zapasy kopert
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
Ostatnio zmieniony przez Wintergreen 2014-04-28, 07:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #18  Wysłany: 2014-04-28, 12:16   

Kibicuję i śledzę ... i choć sam nie jestem zainteresowany, to książkę przeczytam. :)

Kris i Wintergreen, liczę na więcej Waszych refleksji ... a może inni dołączą :)

pifko pifko pifko
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #19  Wysłany: 2014-04-30, 13:36   

Wintergr - pokazuj Błoniaki, czekamy niecierpliwie :złośliwiec:
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #20  Wysłany: 2014-04-30, 18:38   

Z czym tu wychodzić przed ludzi, jak Kris ma WSZYSTKIE, a mi wciąż brakuje kilku rzadszych :(

Jego trzeba przede wszystkim prosić...

Ale vox populi, vox Dei - pokażę moją Alfę, co to ma mostek nie do końca pasujący do krawędzi i numer płyty głównej wysoki jak dach fabryki w Moskwie. Potem kolejka niech przejdzie na innych.



_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
buran 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 3281
Skąd: Bielsko-Biała
 #21  Wysłany: 2014-04-30, 18:59   

Zegarek fajny,ale ten pasek....można gdzieś takie kupić?
_________________
Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #22  Wysłany: 2014-04-30, 20:03   

super Alfa, rewelacyjny stan na tle tych wymęczonych aukcyjnych pifko

taką mógłbym mieć w kolekcji :))

[ Dodano: 2014-04-30, 20:05 ]
Wintergreen napisał/a:
Z czym tu wychodzić przed ludzi, jak Kris ma WSZYSTKIE


Kris - to tera Ty i te "wszystkie" - omawiaj ochoczo .... :popcorn:
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #23  Wysłany: 2014-04-30, 20:43   

buran napisał/a:
można gdzieś takie kupić?


Szczęśliwy traf na Alle.. - generalnie trafiają się, choć zwykle mniej urodziwe egzemplarze.
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #24  Wysłany: 2014-04-30, 20:57   

Wintergreen, Zegar, jak zegar ... ładny i w świetnym stanie ... ja się na nich nie znam ... ale pasek ... zajefajny. pifko
 
 
kaido2
Właściciel Pola Ryżowego
Zły wuj.


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 2951
Skąd: Z trasy
 #25  Wysłany: 2014-04-30, 23:14   

Ten pasek jest przede wszystkim bardzo wygodny i wytrzymały co się przekłada na długowieczny.
_________________
Pozdro!!!
 
 
Zinajda 
Kierownik Pola Ryżowego
Camil K. Cruff


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 11 razy
Wiek: 76
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 1873
Skąd: WOT
 #26  Wysłany: 2014-05-01, 18:47   

Nie o Błoniach, ale o Unitrze. Przypuszczam, a nawet jestem przekonany, że "Unitra" (może, któryś z zakładów produkcyjnych, a może PHZ) nabyła te zegarki do cełów reklamowych. Mam taki sam, z mechanizmem włącznie, tylko na (identycznej poza tym) tarczy ma napis ESPERANTO. No i cylindryczna obudowa jest niby szczotkowana.
_________________
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
 
 
Kris 
Ryżowy

Pies czy kot?: kot
Pomógł: 1 raz
Wiek: 60
Dołączył: 04 Gru 2011
Posty: 525
Skąd: Śląsk
 #27  Wysłany: 2014-05-01, 19:26   

Alfa w pieknym stanie - graty pifko


Wintergreen napisał/a:
Kris, to i zegarków z takimi samymi tarczami masz po kilka :shock:
Świetna kolekcja. Dobrze widać, że trafiają się egzemplarze o zupełnie różnej długości frezów. Wychodzi na to, że nie było jednego szablonu, czyli i tu można doszukiwać się "odrębnych typów" (oczywiście, tylko jakby ktoś bardzo chciał :)) ).
Czy dobrze zrozumiałem, że indeksy frezowane były jeszcze malowane farbą? O ile dobrze zapamiętałem fragment z książki (str. 57), to różnice w kolorze wynikały z zastosowania mosiądzu o różnych proporcjach w składzie stopu. Czyli, że to co widzimy to odcień mosiądzu tarczy a nie farba - popatrzyłem na moje pod lupa i jakoś farby nie dostrzegłem - ale to może wynika z faktu, że wzrok już nie ten ;)

A taka malowana-frezowana wersja rzeczywiście chyba nie jest osobno wymieniana w książce. Ale za to w życiu widuje się ją dość często.

Trzeba też wspomnieć o innym przedmiocie dyskusji tzn. Błoniu z takimi "klasycznymi" indeksami i kopertą typu "krab", do której potrzebna jest inna (mniejsza niż w rodzaju II) średnica tarczy. Niektórzy z uwagi m.in. na ilość występowania uważają, że to też produkcja ZMP Błonie, taka pozakatalogowa - kiedy trzeba było wykorzystać zapasy kopert
Obrazek


Indeksy w kolorze srebra chyba są naturalne tzn. powstały w wyniku naciecia tarczą.Co do indeksów w kolorze złotym - to chyba muszą byc czyms pokrywane. Nie mogły powstać w ten sam sposób co tarcze z srebrnymi indeksami. Żeby to potwierdzić wystarczy na tarczy które mają indeksy w kolorze złotym zrobić rysę. Po zrobieniu rysy pojawia się kolor srebrny a nie złoty.

Ta malowana - frezowana wersja chyba jednak jest rzadziej spotykana od pozostałych. Wśród moich błoniaków mam tylko taką jedną. Rownież na aukcjach pojawia się dosyć rzadko.

Ten Błoniak którego zdjęcie zamieściłeś to faktycznie zagadka. Jedni uważają że to składak a inni że oryginał. Ja podam tylko parę faktów. Wnioski niech każdy sam sobie wyciagnie.

1. Srednica tej dużej tarczy z napisem Błonie wynosi 30,80 mm i pakowana była tylko do koperty rodzaju II

2. Średnica tarczy którą pokazałeś na zdjeciu wynosi 28,60 mm. Dokladnie taką samą średnicę mają tarcze z napisem Błonie " Licencja ZSRR " pakowane do koperty typu I " Krab ".

Niektórzy uważają że tarcza została zmniejszona tzn przefrezowana.
Gdyby przefrezować tzn zmniejszyć średnicę dużej tarczy z 30,80 mm do 28,60 mm to :
1. Tarcza przefrezowana miałaby inny profil zagięcia na brzegu
2. Powstałby oczywiście ślad takiego frezowania w postaci np. braku farby na brzegu.
3. indeksy zachodziłyby praktycznie na krawedz tarczy.

Załączam zdjęcie mojego Błoniaka. Jest niestety w stanie takim jak widać. Celowo wymontowałem mechanizm z tarczą z koperty aby pokazać brzeg tarczy. Farba na brzegu jest oryginalna co świadczy o tym że koperta nie była frezowana a jej mniejszy wymiar powstał w czasie naturalnej produkcji w Błoniu.

Tarcze o wymiarze 28,60 mm pakowane były tylko i wyłącznie do koperty " typu " Krab ". Wszystkie znane modele na rynku zapakowane są tylko i wyłącznie do tej koperty.

Takie są fakty.







A na deser dwa rzadkie Błoniaki z giloszowaną tarczą i napisem na dole tarczy " Licencja ZSRR.

_________________
Pozdrawiam
Kris

Moja kolekcja!
 
 
nick555
Klon Starszego Kulisa


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 61 razy
Wiek: 43
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 8911
Skąd: Bełsznica/Lublin
 #28  Wysłany: 2014-05-01, 21:27   

O a takie jak te ostatnie to ja mam!









Tylko wskazówki mam inne :)
_________________
FORZA Robert!
RK WRT
Ostatnio zmieniony przez nick555 2014-05-01, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #29  Wysłany: 2014-05-01, 22:11   

nick555 -witamy na pokładzie!

Mam i ja:


Kris - dzięki za zdjęcia krawędzi tarczy wersji krab 28,60mm :)
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #30  Wysłany: 2014-05-03, 13:04   

niezły ten krab, takiego w stanie NOS to bym chciał pifko
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum