Poprzedni temat «» Następny temat
Seiko Navigator Time 6117 - 6410
Autor Wiadomość
Wozu
[Usunięty]

 #1  Wysłany: 2010-11-02, 18:05   Seiko Navigator Time 6117 - 6410

Seiko Navigator Time jest wyposażony w mechanizm automatyczny kalibru 6117-6410 na 17 kamieniach. Mechanizm ten pochodzi z czasów kiedy Seiko produkowało mechanizmy w dużych ilościach, z ogromną ilością modeli z wieloma komplikacjami i tarczami. Mechanizm ten używany był również w osławionej już serii "Seiko 5".

W opisywanym Seiko Navigator Time kryje się mechanizm typu 6117B, który powstał w 1968 roku i jest w zasadzie tym samym co mechanizm 6105 z dodatkiem funkcji GMT. Warto nadmienić, że funkcję 24h uzyskano przez koło pośrednie daty, w sumie dla mnie jako względnego laika to dość logiczne bo data i 24h zmienia (obraca się) się raz na dobę.



Jeżeli chodzi o funkcję "Navigator time" to wewnętrzny pierścień może służyć do śledzenia drugiej strefy czasowej. Czerwona (GMT) wskazówka obraca się raz wokół tarczy na 24 godziny, natomiast wewnętrzny pierścień oznaczony w odstępach godzinowych, może być obracany za pomocą koronki .
Dla małej prezentacji sposobu działania posłużę się przykładem znalezionym w sieci.
Załóżmy, że znajdujemy się w Londynie i chcemy śledzić czas w Los Angeles gdzie różnica w czasie wynosi 8 godzin. W tym celu obracamy wewnętrzny pierścień o osiem indeksów (godzin) zgodnie z kierunkiem wskazówek tak aby godzina 16 znajdowała się nad indeksem godziny 12. Czerwona wskazówka wskazuje godzinę w Los Angeles.
W ten sposób możemy śledzić nie tylko czas GMT, ale każdą strefę czasową. Poniżej zdjęcie przedstawiające omawiany przykład.



Równie łatwo możemy powiedzieć czy w śledzonej strefie czasowej jest dzień czy noc, ponieważ czerwona część pierścienia oznacza godziny dzienne a niebieska godziny nocne.


Kilka danych technicznych
średnica: 40mm
szerokość w uszach: 20mm
materiał: stal
mechanizm: 6117B
napis na deklu: Water Resistant

Bardzo ciekawie wygląda koronka, zdjęcia postaram się dodać w najbliższym czasie. Koronka nie jest zakręcana i można za jej pomocą ustawić trzy funkcje:
- w pozycji pierwszej przesuwamy wewnętrzny pierścień (opisywany wyżej)
- w pozycji drugiej przestawiamy datę
- w pozycji trzeciej ustawiamy godzinę (oczywiście występuje tutaj stop sekunda)

Istnieje kilka wersji z nadrukiem na tarczy "70M Water Resistant" moja wersja tego napisu nie posiada, ale nawet gdyby miała napis i tak nie sprawdzałbym tego. Podczas małego spa jakiemu poddałem zegarek nie zauważyłem żadnej uszczelki od strony szkiełka, natomiast od strony dekla jest dość spora uszczelka. W moim przypadku mała renowacja polegała na rozkręceniu zegarka na poszczególne elementy (mechanizmu nie ruszałem) wypolerowaniu szkiełka papierem ściernym i pastą polerską oraz wypolerowaniu koperty i umyciu jej. Tarcza oraz wskazówki pozostały nienaruszone. Poza brakiem farby na wewnętrznym pierścieniu na pozycji godziny 24, zegarek jest w stanie idealnym. Zegarmistrz, który oglądał zegarek powiedział, że nie widzi śladów rozkręcania mechanizmu, a tym samym postawił tezę, że zegarek nie był naprawiany, z tego co mówił spotkał się wiele razy z zegarkami Seiko, które działały prawidłowo 30 lat bez ingerencji w mechanizm.

Najwcześniejsza data na którą można się powołać przy podawaniu okresu z jakiego pochodzi zegarek to rok 1968 natomiast najpóźniejsza data z jaką się spotkałem to rok 1972.
Poniżej kilka zdjęć mojego Seiko z nieszczęsnym tymczasowym paskiem. Jak tylko wymienię pasek zrobię inne zdjęcia i obiecuję wyedytować posta i je zamienić.
Co do wrażeń osobistych to zegarek wspaniale się prezentuje, swoim wyglądem wyprzedza o dekady swoje czasy. Nigdy nie spodziewałbym się, że zegarek pochodzi z przełomu lat 60/70, i tak naprawdę do tej pory podchodzę do tego sceptycznie. Założyłem go do tej pory dwa razy i za każdym razem bardzo przyciąga wzrok innych osób.

Taki opis zegarka vintage tworzę po raz pierwszy i dlatego proszę o pomoc w poprawieniu być może banalnych błędów jakie popełniłem (lub może coś warto jeszcze dopisać) , za co z góry przepraszam, ale wiedza moja jest dość ograniczona i dopiero poznaję temat zegarków. Mam jeszcze prośbę o pomoc w próbie dokładniejszego określenia wieku zegarka, bo tak jak pisałem dość sceptycznie podchodzę do tego, że zegarek ten może mieć 40 lat.









Ostatnio zmieniony przez Wozu 2010-11-03, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ghostdog 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3547
Skąd: Warszawa
 #2  Wysłany: 2010-11-02, 18:53   

Super jest to Seiko :!:
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #3  Wysłany: 2010-11-02, 18:54   

Świentny materiał, i świetny zegarek.
Sam wiesz co możesz robić ;) ...
 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #4  Wysłany: 2010-11-02, 19:57   

Wozu, świetny opis, świetny zegarek ... Gratulacje.
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #5  Wysłany: 2010-11-02, 20:51   

Wozu napisał/a:
Seiko Navigator Time jest wyposażony w mechanizm automatyczny kalibru 6117-6410 na 17 kamieniach
Co do kalibru wystarczyło podać pierwszy człon numeru czyli 6117 , drugi człon numeru oznacza model .
Ogólnie bardzo dobry opis , Wozu możesz spokojnie opisywać swoje zegarki , robisz to bardzo dobrze !
_________________

 
 
Wozu
[Usunięty]

 #6  Wysłany: 2010-11-02, 21:05   

Dziękuję za dobre słowo Panowie ;)
Rudolf dzięki ja myślałem, że to jest jakby przedział kalibrów (o ile można tak napisać)
stosowanych w tych zegarkach.

Dodam jeszcze, że szkiełko jest oryginalne, wykonane z pleksi z nieoryginalnym byłby duży kłopot
ponieważ ma nietypowy kształt. O ile jest w kształcie koła o tyle w przekroju wygląda jak odkrojony spód słoika odwrócony do "góry nogami" bez jakiegokolwiek rantu czy frezu i ma wysokość około 4mm, a że osadzony jest dość głęboko nie widać tego na zewnątrz.
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #7  Wysłany: 2010-11-02, 21:09   

No piękna recenzja. :wink:
 
 
Szymek 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2873
Skąd: Okolice Leslau
 #8  Wysłany: 2010-11-02, 21:23   

Recenzja na wysokim poziomie , ciekawy zegarek.
Wozu dawaj więcej recek :twisted:
 
 
Ritter
[Usunięty]

 #9  Wysłany: 2010-11-02, 21:41   

Dzięki za recenzję. Dzięki niej spojrzałem na tego "seikocza" nieco inaczej. Już "przerabiałem" ten werk i jest naprawdę solidny.
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #10  Wysłany: 2010-11-02, 21:48   

Świetna recenzja Wozu no i świetny zegarek.
Dzięki :)
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Maxio



Pomógł: 28 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 11565
Skąd: Zielona Góra
 #11  Wysłany: 2010-11-02, 22:06   

...świetny zegarek...






Rudolf napisał/a:
Wozu napisał/a:
Seiko Navigator Time jest wyposażony w mechanizm automatyczny kalibru 6117-6410 na 17 kamieniach

Co do kalibru wystarczyło podać pierwszy człon numeru czyli 6117 , drugi człon numeru oznacza model .


...a jeszcze dokładniej - rodzaj koperty, a w zasadzie typ czy jak kto tam zwał.


Wozu napisał/a:
Mam jeszcze prośbę o pomoc w próbie dokładniejszego określenia wieku zegarka, bo tak jak pisałem dość sceptycznie podchodzę do tego, że zegarek ten może mieć 40 lat.

...Twój zegarek jest z czerwca 1971 roku...
 
 
Wozu
[Usunięty]

 #12  Wysłany: 2010-11-02, 22:22   

Maxio napisał/a:
...Twój zegarek jest z czerwca 1971 roku...

:shock: a... skąd Ty to... no co Ty?
No ja wiem, że mistrza się o tajniki magii nie pyta, ale może zdradzisz choć rąbek tajemnicy, skąd Ty to wiesz :?:

Maxio napisał/a:
...a jeszcze dokładniej - rodzaj koperty, a w zasadzie typ czy jak kto tam zwał.

O kolejna ciekawostka a w zasadzie bardzo przydatna informacja.
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #13  Wysłany: 2010-11-02, 22:36   

Jest coś takiego jak wyszukiwarka daty produkcji seiko po numerze seryjnym
_________________

 
 
Maxio



Pomógł: 28 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 11565
Skąd: Zielona Góra
 #14  Wysłany: 2010-11-02, 22:53   

...tak jak Rudolf prawi -----> klik



...jeżeli kalkulator nie fika jak trzeba, to wtedy orientacyjnie można sprawdzić też po numerze seryjnym, a mianowicie, pierwsza cyfra to rok produkcji (1 w Twoim przypadku czyli rok 71), a druga to miesiąc (w Twoim przypadki 6 czyli czerwiec). Chyba, że źle odczytałem numer seryjny ze zdjęcia.
 
 
Wozu
[Usunięty]

 #15  Wysłany: 2010-11-02, 23:03   

Kumotry wielkie dzięki, człowiek się wiele ciekawych rzeczy dowiedział :D
Z tego co piszecie to zegarek jest z czerwca 1974 roku.
według kalkulatora z linku Maxio
kaliber to: 6117
Serial: 460408
Jeszcze pod serialem napis JAPAN F (cokolwiek to znaczy ;) )
W każdym razie bardzo dziękuję i cieszę się, że wiek zegarka został odszyfrowany ;)
Zatem zegarek jest w kwiecie wieku bo ma 36 lat i jest całe dwa lata starszy ode mnie :D .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum