Poprzedni temat «» Następny temat
Zegarki zza Atlantyku
Autor Wiadomość
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #1  Wysłany: 2011-02-09, 01:40   Zegarki zza Atlantyku

Jak co niektórzy z was pewnie wiedzą, zanim zacząłem kolekconować gniosta-niełamiotsa w centrum mojego zainteresowania były zegarki zza oceanu. Fascynacja była krótka i burzliwa, regularne awarie doprowadziły w końcu do rozstania z czasomierzami made in USA. Fakt faktem, naprawianie zegarków z USA to w Polsce koszmar - czesci nie ma, mało kto cokolwiek dorabia a do tego, nie dość że ciezko je w Polsce naprawić, to jeszcze ciężko je w ogóle kupić. Trzeba mieć nerwy ze stali, zeby zbierać amerykańce :) . Do rzeczy. Po wielkiej wyprzedaży w kolekcji zostało mi ledwie kilka amerykańskich zegarków - jeden z sentymentu, dwa z tego prozaicznego powodu, że sprzedaż ich była zupełnie nieopłacalna. Jeden z nich to taki oto Illinois ze Springfield. Z twarzy nic wielkiego, choć jesli się przyjrzeć, tarcza z podwójnym zagłębieniem wróży emocje po otwarciu dekla. Dodam, ze mechanizm nie był oryginalnie w tej kopercie, ale to, w czym go dostałem nie nadawało się do niczego i zostało zastąpione tym, co akurat było, czyli tanim, niklowym złomikiem.



Jako się rzekło, odkręcamy dekiel. W środku piękny, choć nieco spatynowany i zdezelowany na domiar złego mechanizm na 17 kamieniach z precyzyjnym regulatorem Chalmer'a. Jeszcze 10 lat wstecz Chalmer's był stosowany w najwyższej klasy Illinoisach, w tym okresie jednak trafiał już do sredniej klasy zegarków, pewnie trochę jako chwyt marketingowy (w wyższej klasy Illinois'ach został wyparty przez łabędzią szyjkę :) ). Nigdy specjalnie go nie lubiłem aż do momentu gdy parę dni temu zauważyłem, ze to naprawdę piękna i pięknie wykończona maszyna. Dziwi mnie trochę kolorystyka śrub, na pewno nie wszystkie są oryginalne, natomiast szlif na płytach i napisy to już prawdziwe dzieło sztuki.



I teraz najfajniejsze - ten piękny okrąglutki numer seryjny 1262800 pozwala oszacować datę produkcji mechanizmu na mniej więcej 1896-1900r, wiec ta slicznotka ma ponad 110lat. Muszę przyznać, ze cieszę się, że została :)



Uploaded with ImageShack.us
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez pmwas 2011-07-19, 18:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #2  Wysłany: 2011-02-09, 09:02   

Cudo.

Kopertę możesz ładnie wypolerować zwykłymi metodami "srebrnymi" - ja ostatnio opłakaną kopertę z niklu w 10 minut zrobiłem na cudo. Przede wszystkim pozbędziesz się patyny. Na pewno nie zaszkodzi ;-)
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #3  Wysłany: 2011-02-09, 12:39   

Fajny ! jakoś nigdy nie miałem z takimi zegarkami bliskiego spotkania .. tylko mołnie , unitasy i jakieś buksiaki Ruhli.
_________________

 
 
Smok
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3828
Skąd: Myszków - miasto, które wykończył kapitalizm
 #4  Wysłany: 2011-02-09, 22:58   

Piękny zegarek :!:
_________________
СДЕЛАНО В СССР – najlepsze zegarki na świecie !!!
 
 
voli 
Kierownik Pola Ryżowego
mentalny Martin Eden


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1644
Skąd: inąd
 #5  Wysłany: 2011-02-09, 23:28   

Pięknotka :)
 
 
Łysy 
Ryżowy Długiego Marszu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 23 Maj 2010
Posty: 1232
Skąd: Święte Miasto ;)
 #6  Wysłany: 2011-02-09, 23:32   

Poproszę o jeszcze parę fotek szlifów :grin:
Wyglądają naprawdę pięknie .
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #7  Wysłany: 2011-02-12, 13:03   

Może i one są awaryjne , ale za to jakie ładne.
_________________
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #8  Wysłany: 2011-02-12, 13:09   

Wiesz, kiedyś miałem niesłusznie odbite na punkcjie stanu technicznego zegarkow. Dzisiaj może trochę mi zostało, bo zegarek, który wcale nie chodzi np z powodu osi wciąż mnie denerwuje, ale zmieniło się to, że wystarczy mi żeby w miarę działał. AWRM ma nawet pękniętą sprężynę i wcale mi to nie przeszkadza :) . Także, cóż, ewoluuję :grin:

Co do innych fotek - w tym akurat mechanizmie uchwycić szlif jest bardzo trudno, bo jest płytki i nieco spatynowany. Jak mi się uda go ładnie uchwycić, to coś wrzucę :)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez pmwas 2011-02-12, 13:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #9  Wysłany: 2011-02-12, 19:29   

Tu mam jeszcze parę fotek moich "niedobitków" :) :

Średniej klasy Elgin z 1917r. wykończony piękną mieszanką szlifu genewskiego z nałożonym nań typowo amerykańskimi ozdóbkami:



Uploaded with ImageShack.us

oraz, nieco dla kontrastu zwykły 7-kamieniowy Elgin z 1927 roku wykończony nieco "na odwal się" polerką i kilkoma paseczkami. mimo to nawet ten niezbyt wysokiej klasy mechanizm ma balans bimetaliczny, co jest także dość charakterystyczne dla zegarków z USA, do czasu wynalezienia lepszych rozwiązań oczywiscie :)



Uploaded with ImageShack.us



I dla tych, którzy nie uczestniczyli w lokalym konkursie, gdzie go pokazywałem, pięknie wykończony The Autocrat, w dalszym ciągu swoista wizytówka mojej kolekcji :) To akurat nie jest niedobitek, kupiłem go gdy już zbierałem ruskie, poprostu za stówkę w kup teraz aż żal było nie brać :grin:



BTW, tak sobie myślę, czy któeyś z Autocratów nie dotarł czasem do Azji, jak sądzicie??? :)


_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez pmwas 2011-02-12, 19:34, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Smok
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3828
Skąd: Myszków - miasto, które wykończył kapitalizm
 #10  Wysłany: 2011-02-12, 23:09   

Na werk Illinoisa można patrzeć bez końca :!:

aha, przypomniałeś mi Paweł że w kolekcji brakuje mi zegarka z ST5, trzeba będzie naprawić ten błąd :wink:
_________________
СДЕЛАНО В СССР – najlepsze zegarki na świecie !!!
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #11  Wysłany: 2011-03-01, 15:02   

Taki hampden się trafił. Niestety, mia być na chodzie, ale słychać było chrobotanie swiadczace, że z ośką jest coś nie tak. Na domiar złego mechanizm był źle zamocowany w kopercie (wyrobiony brzeg koperty od śrub) i wypadł mi z koperty na biurko :cry: . wysokość upadku była bardzo mała, w zasadzie nie mogłą mu zaszkodzić, bo otwierałem go tuż nad biurkiem, ale wystarczajaca, żeby dobić juz uszkodzony czop. Takze czop ośki do roboty, podobnie jak śrubki tarczy (nie trzyma się wcale, ale nóżki są niepourywane - dobrze je widać - tylko latają w otworach - za którkie śruby, o dziwo).Poza tym mechanizm był "serwisowany' metodą zalania łożysk smierdzacym olejem od góry - na włosie tez jest go całkiem sporo. Póki co będzie jak jest, ośki do Hampdena można dostać, wiec moze nawet kupię nową ośkę i tyle. W kazdym razie mamy tu nieźle zachowanego Hampdena Menlo Park z 1901 roku. Podivejte :grin: :







Uploaded with ImageShack.us
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez pmwas 2011-03-01, 15:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #12  Wysłany: 2011-03-01, 15:12   

Zawsze mnie zastanawia że komuś się chciało tak pięknie zdobić werki.
_________________
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #13  Wysłany: 2011-03-01, 15:15   

Warto jeszcze dodać, że Menlo Park powstało, wg bazy danych NAWCC łącznie około 12.000, z czego około 4.500 sztuk tej wersji :) No i ta koperta Illinois WCCo. Niklowa, ale cudna, to na pewno :)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez pmwas 2011-03-01, 15:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #14  Wysłany: 2011-03-01, 15:47   

te zdobienia to można oglądać bez końca :)
_________________

 
 
Smok
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3828
Skąd: Myszków - miasto, które wykończył kapitalizm
 #15  Wysłany: 2011-03-01, 22:09   

Piękny zegarek :!:
_________________
СДЕЛАНО В СССР – najlepsze zegarki na świecie !!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum