Poprzedni temat «» Następny temat
Bajeczki na dobranoc: Mołnia
Autor Wiadomość
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #61  Wysłany: 2014-04-28, 18:22   

Pięknie!
Kapitalna robota!
Był jeszcze w latach 80-tych okres, gdy robili niklowane "wysokie" mechanizmy 15 kamieni. Pamiętam, że kiedyś, gdy jeszcze nie zbierałem nawet zegarków, kupiłem taką na targu. Juz Rassija. Zaraz się zepsuła i poszła do śmieci, po uprzednim sprawdzeniu jaka jest w srodku, ale na pewno miała 15 kamieni i niklowane płyty.
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez pmwas 2014-04-28, 18:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #62  Wysłany: 2014-04-29, 20:38   

pmwas napisał/a:
Pięknie!
Kapitalna robota!
Był jeszcze w latach 80-tych okres, gdy robili niklowane "wysokie" mechanizmy 15 kamieni. Pamiętam, że kiedyś, gdy jeszcze nie zbierałem nawet zegarków, kupiłem taką na targu. Juz Rassija. Zaraz się zepsuła i poszła do śmieci, po uprzednim sprawdzeniu jaka jest w srodku, ale na pewno miała 15 kamieni i niklowane płyty.

O, to ciekawe. Byłem przekonany, że wrócili do 15 kamieni dopiero po upadku Sojuza.
Swoją drogą, zdaję sobie sprawę, że w zestawieniu brakuje paru rzeczy:
- na początku lat '60 robili też niskie Mołnie 15 kamieni bez pasów (coś podobnego pakowali też do Urali bez centralnej sekundy)
- 3603 z antiszokiem występowały w paru wersjach, np. w latach '80 miały niklowane mostki, a w latach '90 wypuszczali mosiężną surówę.
- Mołnie dla niewidomych w ogóle pominąłem, bo to była boczna gałąź produkcji i pakowali do nich to co akurat mieli na stanie. W latach '80 zupełnie olali temat i robili takie Mołnie bez sekundnika z nieprawidłowymi oznaczeniami 3602
- jest też jedna czy dwie rzeczy, które wolę zachować dla siebie :)

Tak w ogóle najtrudniej o informacje po upadku Sojuza.
Mam taką swoją teoryjkę (popartą skąpymi, ale wiarygodnymi informacjami), że na początku lat '90 jeszcze produkowali werki siłą rozpędu, ale zaczęła się tak naprawdę grabież fabryki. Werki z lat '90 i późniejsze to głównie czyszczenie magazynów i pakowanie tego co tam leżało jeszcze na półkach w coraz to nowe koperty. Jak się skończyły wykończone werki, to pakowali mosiężną surówkę ze zadziorami na krawędziach płyt. Popyt był słaby, nowych rozwiązań i rynków zbytu nie było, chodziło o szybkie natrzepanie kasy na tym co pozostało z fabryki.
Wiem z całkiem pewnego źródła, że tak było z poljotami-budzikami. A jak się skończyły werki w magazynie, to się zaczął recycling: przepakowywanie werków z gotowych zegarków z lat '80 do nowych kopert i inne cuda.
Podejrzewam, że w Czelabińsku było jakoś podobnie. Pod koniec produkcji to już naprawdę pakowano do kopert jakieś zmiotki z magazynu i w ten sposób powstawały Mołnie, które nazywam "łaciatymi".



Tak, to były egzemplarze fabryczne.

pozdrawiam
Narfas
 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #63  Wysłany: 2014-05-13, 16:50   

Tak pro po mikro-regulacji były produkowane 4 typy tych mechanizmów od lat 60 do 80tych


Najpierw klasyk:


-Szlify, obwódki mosiężne wokół kamieni na mostku balansowym i na drugim mostku
-Wałek na śrubkę


Teraz druga połowa lat 60tych:
- Wałek wysuwany na guzik (to chyba najlepsza wersja molni)

Szlify na molniach są do 2 kwartału 1967

Później wersja bez szlifów, obwódki mosiężne wokół kamieni na mostku balansowym i na drugim mostku (niektóre z wałkiem na śrubkę, niektóre z guzikiem) Do połowy lat 70

Od połowy lat 70 wersja z mikro-regulacją zaczęła wyglądać tak:
_________________

Ostatnio zmieniony przez MirekArican 2014-05-15, 02:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #64  Wysłany: 2014-05-13, 19:58   

MirekArican napisał/a:
Tak pro po mikro-regulacji były produkowane 4 typy tych mechanizmów od lat 60 do 80tych

Oooo... ciekawy post!
Jesteś pewny, że jeszcze w II połowie lat '70 produkowano Mołnie precyzyjne? Prawdę mówiąc byłem przekonany, że zakończyli ich produkcję na początku lat '70...

Aha, jakiś czas temu wrzuciłem wersję z numerkiem 8:
http://szafran.civ.pl/wat...ja-timeline.jpg
Dostępna też w PDFie:
http://szafran.civ.pl/wat...ja-timeline.pdf
W sumie jest już jeszcze nowsza wersja, ale na razie nie wrzucam.

pozdrawiam
Narfas
Ostatnio zmieniony przez Narfas 2014-05-13, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #65  Wysłany: 2014-05-14, 00:52   

Na urhforum.de ktoś mówił że ostatnie egzemplarze z mikro-regulacja to z dokumentów wynikało 76 i 77... Poszukam wątku jutro wkleję (i potłumaczę)
_________________

 
 
wdyz 
Kulis

Wiek: 67
Dołączył: 15 Maj 2014
Posty: 2
Skąd: Warszawa
 #66  Wysłany: 2014-05-16, 17:23   

Świetny artykuł, dużo się dowiedziałem ale dręczy mnie jeden napis na mojej Mołni 3602 (z lat 80-tych) : SU w miejscu znaczka firmy. Co to oznacza hmmm
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #67  Wysłany: 2014-05-16, 18:03   

wdyz napisał/a:
Świetny artykuł, dużo się dowiedziałem ale dręczy mnie jeden napis na mojej Mołni 3602 (z lat 80-tych) : SU w miejscu znaczka firmy. Co to oznacza hmmm

Soviet Union
Znaczek fabryki masz prawdopodobnie pod balansem.

pozdrawiam
Narfas
 
 
wdyz 
Kulis

Wiek: 67
Dołączył: 15 Maj 2014
Posty: 2
Skąd: Warszawa
 #68  Wysłany: 2014-05-16, 20:12   

Narfas napisał/a:
Soviet Union
Znaczek fabryki masz prawdopodobnie pod balansem.


Dzięki, faktycznie tam jest. :)) Łał, to ani chybi jakiś raróg eksportowy. ;)
Pozdrawiam
Wdyz
Ostatnio zmieniony przez wdyz 2014-05-16, 20:20, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #69  Wysłany: 2014-05-27, 14:51   





Ciekaw mnie datowanie tych molni bo już słyszałem - bardzo skrajne zdania...

- lata 90 Made IN Russia

Nie umiem tego tematu z uhrforum.de - datowanie molniji znaleźć... Za To coś dla Narfas:








Philip już dla mnie taką montuje :D tylko na bazie 3603

[ Dodano: 2014-05-27, 15:04 ]
Zapomniałem w 2003 Molnija wypościła serię naręcznych:
czyli były produkowane naręczne molnie

Poljot też zrobił coś takiego - te zegarki sięgają cen w granicy kilkuset Euro



A z Moscow Classic czy od Juriego te samo wykonanie te same mechanizmy lecz kilkukrotnie tańsze...
_________________

Ostatnio zmieniony przez MirekArican 2014-05-27, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jimmy 
Klon Sprzedawcy Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 42 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 9239
Skąd: Piekło
 #70  Wysłany: 2014-05-27, 15:20   

........naręczna Molnija świetna, zdecydowanie nosiłbym pifko
_________________
Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #71  Wysłany: 2014-05-27, 18:39   

MirekArican napisał/a:
Obrazek

Obrazek

Ciekaw mnie datowanie tych molni bo już słyszałem - bardzo skrajne zdania...

Pierwsza to chyba okolice roku 1970, chociaż koło balansu może być starsze. Nie pamiętam czy wtedy robili jeszcze wersję na 18 ciężarkach, muszę wreszcie ogarnąć swoją kolekcję.
Druga to łatwizna, chociaż niezbyt precyzyjna: powiedzmy 1957-1967. Takie werki (niskie, 15 kamieni, bez pasów) pakowano głównie do Urali bez centralnej sekundy i do Mołni dla niewidomych, więc występowały głównie ze skróconą ośką koła czwartego (tego od sekundnika), ale pakowano je też czasem do normalnych kieszonek (okolice roku 1965 - i tak datowałbym ten konkretny zegarek).
W Uralach i Mołniach dla niewidomych często nie były sygnowane w sposób pełny, być może dlatego, że to były boczne linie Czelabińska (w Mołniach dla niewidomych widziałem już chyba każdy możliwy typ mechanizmu).
Na tym moim wykresie ten typ mechanizmu nie występuje (a raczej występuje częściowo jako "Ural bez centralnej sekundy").

Temat wczesnych Urali z charakterystycznymi kopertami wymaga jeszcze zgłębienia, co jest utrudnione przez ilość składaków, ale chyba na początku ładowali jeszcze mechanizmy z pasami, a potem takie jak powyżej.
Mołnie dla niewidomych to w ogóle trudny temat, bo to była kompletnie odrębna linia, gdzie pakowano to co akurat było w magazynie.

MirekArican napisał/a:
Obrazek - lata 90 Made IN Russia

Nie umiem tego tematu z uhrforum.de - datowanie molniji znaleźć...

Ja Ci to wydatuję: Charków, Ukraina, początek XXI wieku, chociaż słyszałem też opinię, że takie grawery (to nie są punce) robił jakiś gość z Moskwy. W każdym razie pojawiały się parę lat temu głównie w pasówkach z Charkowa.

MirekArican napisał/a:
Za To coś dla Narfas:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Philip już dla mnie taką montuje :D tylko na bazie 3603

Łokurde... Groszkowania i szlify glashuckie a potem miedziowanie? Kto robi takie cuda i kim jet ten Philip? Gadaj prędziutko!

MirekArican napisał/a:
[ Dodano: 2014-05-27, 15:04 ]
Zapomniałem w 2003 Molnija wypościła serię naręcznych:
Obrazek czyli były produkowane naręczne molnie

Mołnie naręczne robiono jeszcze w Moskwie, w okolicach roku 1950.
To powyżej widzę pierwszy raz w życiu.

MirekArican napisał/a:
Poljot też zrobił coś takiego - te zegarki sięgają cen w granicy kilkuset Euro
Obrazek
Obrazek

A z Moscow Classic czy od Juriego te samo wykonanie te same mechanizmy lecz kilkukrotnie tańsze...


Na widok Poljota zgłupiałem, widziałem te werki w Moscow Classic (Jurij) i chyba w Buranach.
Pakowano je również do niemieckich Aristo w cenie kilkuset ojro:




Słyszałem pogłoski, że surowe werki były wykańczane w Niemczech i stamtąd pochodzą w tych wszystkich zegarkach, ale pojawiła się poważna wątpliwość, bo mam "łaciatą" Mołnię z lat 1995-2000, nówkę z pudełkiem i papierami, gdzie jeden z mostków jest wykończony w identyczny sposób, co wskazuje na to że jednak wykańczano je w ten sposób w Czelabińsku (a potem zmiotki z magazynu pakowano w koperty jak leci).

Sorry za ewentualne błędy, ale edytowanie tej ściany tekstu z cytatami było dość upierdliwe. :)
pozdrawiam
Narfas
 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #72  Wysłany: 2014-05-28, 20:43   

Cytat:
Słyszałem pogłoski, że surowe werki były wykańczane w Niemczech i stamtąd pochodzą w tych wszystkich zegarkach, ale pojawiła się poważna wątpliwość
Tak i Nie parę powiedzmy Niemieckich firm tak robiło: skupowali surowe werki bez szlifów i chromowań/niklowań i je wykańczali sami... Taki mały szczegół wartość werku rosła 10krotnie - jak koledzy na Uhrforum.de mówili:






Aha to są czasy EganaGoldpfeil (Holdings) Limited. była właścicielem marki - czyli Chińczycy (Hongkong) kupowali Rosyjskie Werki po czym były modyfikowane i sprzedawane w Chińskich kopertach z Niemieckimi tarczami :) Globalna Wiocha :P
_________________

Ostatnio zmieniony przez MirekArican 2014-05-28, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #73  Wysłany: 2014-05-29, 10:10   

MirekArican napisał/a:


Aha to są czasy EganaGoldpfeil (Holdings) Limited. była właścicielem marki - czyli Chińczycy (Hongkong) kupowali Rosyjskie Werki po czym były modyfikowane i sprzedawane w Chińskich kopertach z Niemieckimi tarczami :) Globalna Wiocha :P


nie jeden by taki zegar zakupił bez wahania hmmm
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #74  Wysłany: 2014-05-29, 20:19   

MirekArican napisał/a:
Aha to są czasy EganaGoldpfeil (Holdings) Limited. była właścicielem marki - czyli Chińczycy (Hongkong) kupowali Rosyjskie Werki po czym były modyfikowane i sprzedawane w Chińskich kopertach z Niemieckimi tarczami :) Globalna Wiocha :P

Hej, ale napisz coś więcej. Tzn. wiem że w latach '70 i '80 robiono w HongKongu zegarki na radzieckich werkach, ale tego epizodu z Mołnią nie znałem.
Jak trochę poszukam to znajdę "łaciatą" Mołnię robioną w Czelabińsku z jednym takim mostkiem, dlatego naprawdę nie wiem gdzie robiono te pasy.

pozdrawiam
Narfas

[ Dodano: 2014-05-29, 21:20 ]
Maras68 napisał/a:
nie jeden by taki zegar zakupił bez wahania hmmm

Nadal leżą na eBayu.

pozdrawiam
Narfas
 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #75  Wysłany: 2014-06-05, 22:55   

Zaczniemy może od Artisto 1998 jeden z pierwszych modeli (3603 składany z części i zmodyfikowany)

Na tym zdjęciu widzimy 3603 z mniejszymi łożyskami niż te w latach 80tych i na początku 90tych... Te werki były wkładane do niektórych modeli tej firmy zanim nie połączyła się z Vollmer. Zastanawia napis na kopercie SWISS MADE - jak dobrze pamiętam
I taka małą ciekawostka 2003 rok produkcja KIESZONKOWA na rynek brytyjski:




Mam też z tą sama tarczą ta sama koperta ale w środku zwykłe 3603 (nie wiem gdzie ów sprzedawca się zaopatrywał) Taka mała obserwacja poczyniona na uhrforum.de pro po tych przyozdobionych molni: "jedne, te pierwsze są wykończone wręcz idealnie, te późniejsze mają wiele niedociągnięć" - co zastanawia czy po prostu nie powstała jedna gigantyczna partia (w Rosji) tych mechanizmów a potem wyprzedawano te gorszej jakości - ale to taka moje teoria



Tak pro po produkcji tych przyozdobionych werków również w Rosji jest to możliwe, bo wątpię aby Dugena zaopatrywała rynek Rosyjski i marki takie jak Poljot, Moscow Classic... Jeszcze dwa lata temu była możliwość kupna na HF nowych w opakowaniach przyozdabianych molni 3603

Nawet Zeppelin korzystał z molni 3603



A tu mamy ZENO 3603 - fajny jest napis na kopercie :P

Też ciekawostką są potworki 3602 z niebieskimi śrubkami - które używam MC wyglądają jak troszkę lepsze wersje zrobione z togo co zostało w magazynie produkujące molnie...

Wersja bez napisów (shock resistant) 3603 przyozdobiona w POLJOT






A tutaj już zagłada Molni czyli Chińsko-Rosyjski Poljot za 1200 $
http://redarmywatches.com...urg-ii-136.html

ORAZ



Te same werki ma chyba Tissel :) tylko nie w tej cenie
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum