Poprzedni temat «» Następny temat
Radioaktywny Gruen Precision
Autor Wiadomość
Uzop 
Sprzedawca Ryżu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 171
Skąd: schone Stadt Stettin
 #1   Wysłany: 2010-11-12, 14:31   Radioaktywny Gruen Precision

Chciałbym Wam opowiedzieć historię związaną z zegarkiem z tematu mojego postu.

Podczas wizyty u mojego ojca, tata min. opowiadał o porządkach, które w końcu zdecydował się zrobić w swoich szpargałach wtedy też mimochodem zapytał, czy nadal interesuję się zegarkami?
(też pytanie!), - bo znalazł "taki jeden stary" i w zasadzie chciał wyrzucić, ale pomyślał, że może mi się do czegoś przyda...
Zegarek należał do mojego dziadka .

Ten kto nie doświadczył, niech uwierzy mi na słowo, że serce zaczyna w takich chwilach naprawdę szybciej bić !


Tak to z szuflady na światło dzienne wyjrzał potwornie zaniedbany, porysowany i niedziałający Gruen Precision.



Tak wyglądał na początku:







Zegarek prezentował się dość nieszczególnie, ale oczywiście widziałem w nim potencjał :grin:

Krótki spis z natury:

Średnica bez koronki 35mm
Rozstaw uszek 18mm
Mechanizm automatyczny 710 SS na 17 kamieniach zobacz u Ranfft'a ,po zalaniu, miejscami widoczna korozja, zerwana sprężyna.
Koperta złocenie 10 µ, brudna i zmatowiona
Szkło hartowane porysowane
Dekiel stalowy
Koronka nie sygnowana, miejscowe przetarcia pozłoty
Tarcza brudna bez zarysowań
Wskazówki oryginalne pozłacana, z wypełnieniem luminescencyjnym (brak luminacji)


Ze względu na mechanizm użyty w zegarku oraz stylistykę tarczy lata produkcji szacowałem na przełom lat '50-'60.


Oczywiście postanowiłem przywrócić zegarkowi choćby część dawnej świetności...

Wizyty u moich "sprawdzonych" mistrzów napawały mnie czarną goryczą:
"Nie ma szans, trzeba wymieniać mechanizm"
"Nie podejmę się - nie mam części, nie dopasuję nic do tego"

Cóż trzeba było rozpocząć poszukiwania nowego werku lub zegarka na dawcę...


W przypadku marki Gruen i werku 710 SS hmm... nie należy to do najłatwiejszych zadań.
Pomocy szukałem chyba wszędzie :cry:


Dzięki cytochrom z KMZiZ otrzymałem przesyłkę ze Stanów zawierającą Gruena na ewentualnego dawcę – niestety „przeszczep się nie przyjął” :sad:
Niedawno po zalogowaniu się na alledrogo omal nie padłem na zawał, gdy okazało się, że spóźniłem się o setne sekundy w kupnie potencjalnego „dawcy”,
który najspokojniej czekał sobie na aukcji… :???:



Któregoś dnia skuszony pozytywną opinią jednego z moich znajomych postanowiłem odwiedzić mistrza u którego jeszcze nic nie zlecałem,
poszedłem z kilkoma ruskami do regulacji i przesmarowania, i ot tak bez większej nadziei wziąłem ze sobą Gruena.

Ku mojemu zdziwieniu tu nie było jakiegokolwiek problemu z serwisem – za dwa dni miałem zgłosić się po odbiór:
Zleciłem naprawę i konserwację werku, czyszczenie tarczy i wymianę szkła.
Kopertę chciałem sam doprowadzić do porządku
W wyznaczonym terminie odebrałem wszystkie zegarki w stanie przekraczającym moje oczekiwania :)

Pozostało jedynie dać mu ładne, stylowe „ubranko” i …


Efekty możecie obejrzeć poniżej:














I gdy przyglądałem się efektom pracy zegarmistrza moją uwagę przykuł napis tuż pod indeksem godziny 6-tej…



To co brałem do tej pory jako „SWISS MADE” dało się odczytać jako „RA SWISS RA” – cie choroba! Co za diabelstwo?!


„T SWISS T” , oraz hmmm .. tzw. „PA SWISS” znałem… ale „RA”??



Jako, że w tym czasie odcięty byłem od netu – poprosiłem o pomoc w ustaleniu znaczenia zagadkowej dla mnie inskrypcji mojego kolegę z pracy...

W ten oto sposób dowiedziałem się, że farba pokrywająca punkty indeksów oraz wypełnienie wskazówek w moim wychuchanym zegarku zawiera Rad.

Wiadomość bardzo mnie zdziwiła i uRadowała… :shock:


Jako, że p. Maria Curie-Skłodowska zapłaciła wysoką cenę za odkrycie pierwiastka zacząłem zastanawiać się czy posiadanie, noszenie takiego zegarka
wiąże się z jakimś zagrożeniem dla mojego otoczenia lub dla mnie…

Zegarek „na wszelki wypadek” powędrował w kilku warstwach bąbli do metalowej kasety, metalowa kaseta zaś do sejfu w pracy.







Wiedziałem już, że do uzyskania farb radioluminescencyjnych używano soli radu 226, lub związków z dodatkiem mezotoru, a nie czystego radu,
oraz, że po 1920 wiedziano już doskonale o szkodliwości materiałów radioluminescencyjnych INFO ,moje obawy uważałem za „trochę na wyrost”. Ale „strzeżonego…” :grin:

Należę do osób dociekliwych (pod warunkiem, że coś mnie zainteresuje :wink: ) chciałem poznać odpowiedź na pytanie – "czy aby na pewno”??

Jak uzyskać odpowiedź czy dany materiał jest promieniotwórczy?

Odpowiedź banalnie prosta – zmierzyć poziom promieniowania licznikiem Geigera-Müllera


Jak się okazuje w Szczecinie tego typu liczników jest całkiem sporo!
Liczniki ma wojsko, policja, niektóre szpitale, ośrodki naukowe.
Nie jest również dużym problemem zbadać jakikolwiek materiał pod tym kątem!

Z racji sympatii i sentymentu udałem się na wydział fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie w warunkach laboratoryjnych zegarek przeszedł serię testów.
Niestety z powodu wyczerpanych baterii w aparacie nie mam zdjęć dokumentujących przebieg testów. :sad:

Testy wykazały na szczęście znikome wartości promieniowania - 0,98 Siwert'a

OK. – miałem już wyniki pomiarów… ale co dalej?

Odpowiedzi udzielił oczywiście niezawodny wujek Google – bardzo fajne opracowanie na podobny temat znajdziecie TUTAJ




Inne ciekawe sznurki:

Strona o zegarkach Gruen min historia firmy: KLIK
Recenzja modelu wyprodukowanego w podobnym czasie: KLIK





Edyta:


Wiecie... zastanawia mnie rozbieżność pomiędzy informacją na tarczy zegarka - odnośnie ilości kamieni w werku (25 jewels), a mechanizmem w środku Gruen 710 SS (17 jewels)...

Informacja z tarczy odpowiadała by mechanizmowi Gruen 712 SS - parametry te same, ale 25 kamieni i lata produkcji późniejsze patrz Ranfft


Moje przypuszczenia:

Ze względu na lata schyłkowe istnienia firmy Gruen - patrz historia firmy , składali zegarki z tego "co było na magazynie" - tak jak swego czasu rosjanie...

Lub

Jakiś zegarmistrz zrobił po prostu "przekładkę" tarczy lub werku...
Ostatnio zmieniony przez Uzop 2010-11-12, 23:04, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #2  Wysłany: 2010-11-12, 14:37   

Uzop, jestem pod wielkim wrażeniem. Gratuluję wspaniałego zegarka z taką historią ..
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #3  Wysłany: 2010-11-12, 14:39   

Świetne opracowanie Igor !
I zegarek też świetny - fajnie że tak małym nakłądem udało się mu przywrócić świetność !

Apropos - który to majster?
 
 
Uzop 
Sprzedawca Ryżu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 171
Skąd: schone Stadt Stettin
 #4  Wysłany: 2010-11-12, 14:43   

Twoi ulubieńcy Alamosie :) , to dzięki Twoim namowom udałem się na Parkowa Strasse 64 do Herr Romana Kostera :)
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #5  Wysłany: 2010-11-12, 14:47   

No !
Mirek plamy nie dał ;) :!:
 
 
zbyszke
Starszy Ryżowy

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 790
Skąd: Kumla (SE)
 #6  Wysłany: 2010-11-12, 15:02   

Bardzo ciekawa historia. A wiesz moze, skad zegarek wzial sie w posiadaniu dziadka?
 
 
strix 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 4180
Skąd: mam wiedziec?
 #7  Wysłany: 2010-11-12, 15:16   Re: Radioaktywny Gruen Precision

Uzop napisał/a:
Chciałbym Wam opowiedzieć historię związaną z zegarkiem z tematu mojego postu.


Fajnie sie czytalo, zazdroszcze posiadania takiego zegarka z przeszloscia.

Pozdr
strix
 
 
kadarius 
Ojciec Założyciel
Towarzysz Isajew


Pomógł: 16 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 8157
Skąd: ZIEMIA OBIECANA
 #8  Wysłany: 2010-11-12, 15:26   

Świetna historia, którą z przyjemnością przeczytałem!
Cieszę się że pamiątkę rodzinną udało się przywrócić do stanu używalności! Gratulacje!
_________________
 
 
Santino 



Pomógł: 151 razy
Wiek: 48
Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 48304
Skąd: Łódź
 #9  Wysłany: 2010-11-12, 16:02   

Wielkie gratulacje. Super napisane. No i oczywiście zegarek też fajny.
_________________
https://instagram.com/santinoleathercraft?utm_medium=copy_link
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #10  Wysłany: 2010-11-12, 16:45   

Piękna recenzja pięknej historii!
 
 
Uzop 
Sprzedawca Ryżu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 171
Skąd: schone Stadt Stettin
 #11  Wysłany: 2010-11-12, 17:00   

zbyszke napisał/a:
Bardzo ciekawa historia. A wiesz moze, skad zegarek wzial sie w posiadaniu dziadka?


Niestety Zbyszke...
Dziadek nie żyje, ojciec nie pamięta... - odkąd pamięta dziadek już "miał" zegarek.

Dziadek był marynarzem podczas II WŚ (min. krótki epizod strzelca pokładowego na ORP Burza). Koniec wojny zastał go w Anglii - jakiś czas później wrócił "mimo wszystko" do kraju...(nie wiem dokładnie kiedy)
Tu rozpoczął pracę jako bosman MAT w kapitanacie portu...

Więc:
albo wrócił z Anglii z zegarkiem na ręku
albo z racji pracy kupił zegarek od jakiegoś "imperialistycznego" marynarza :)
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #12  Wysłany: 2010-11-12, 17:39   

Uzop świetnie napisane. Gratuluję zegarka z historią.
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
zbyszke
Starszy Ryżowy

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 790
Skąd: Kumla (SE)
 #13  Wysłany: 2010-11-12, 18:42   

Uzop napisał/a:
zbyszke napisał/a:
Bardzo ciekawa historia. A wiesz moze, skad zegarek wzial sie w posiadaniu dziadka?


Niestety Zbyszke...
Dziadek nie żyje, ojciec nie pamięta... - odkąd pamięta dziadek już "miał" zegarek.

Dziadek był marynarzem podczas II WŚ (min. krótki epizod strzelca pokładowego na ORP Burza). Koniec wojny zastał go w Anglii - jakiś czas później wrócił "mimo wszystko" do kraju...(nie wiem dokładnie kiedy)
Tu rozpoczął pracę jako bosman MAT w kapitanacie portu...

Więc:
albo wrócił z Anglii z zegarkiem na ręku
albo z racji pracy kupił zegarek od jakiegoś "imperialistycznego" marynarza :)


Raczej kupil od marynarza, bo zgadzam sie z Twoim datowaniem - sadzac po stylistyce przelom lat 1950/1960-tych. Rad przestano stosowac tez gdzis w tym okresie czasu (np. Universal na przelomie lat 1962/63).
Ostatnio zmieniony przez zbyszke 2010-11-12, 18:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #14  Wysłany: 2010-11-12, 19:22   

Zegarek nie jest grozny.Wiecej promieniowania spedzajac bardzo sloneczny dzien na plazy,niz noszac ten zegarek cale zycie.Rad jest cholernie grozny jesli sie go spozyje.Koperta i szklo zegarka rowniez zminimalizuja promieniowanie.Mam zegarki z Radem,Prometem i Trytem (juz rozlozonym,zegarki oznaczone T - Swiss made - T) i dalej zyje.^^
Podsumowujac,dopoki zegarka nie zjesz to bedzie okej,chodz nawet jesli zjadlbys te sladowe ilosci radu (to nie czysty Rad tylko farba ktora go zawiera) to nic by Ci nie bylo.W 20 wieku Rad dodawano nawet do jedzenia jako konserwant i dodatkowy walor smakowy.(-;
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #15  Wysłany: 2010-11-12, 20:58   

Igor, świetna historia i bardzo dobra robota, WAL SIĘ :wink: :wink:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum