Sultana
Odpowiedz do tematu

: Sultana
Chciałbym Wam dziś pokazać zegarek, który trafił w moje ręce przy okazji zbiorowego odbierania z naprawy zegarków kolegi. Zegarek pochodzi konkretnie z kolekcji brata wyżej wspomnianego kolegi, który jest żołnierzem zawodowym i zegarek nabył podobno gdzieś na Bliskim Wschodzie.

Nazwa sugerowałaby jakiś jarmark, ale zobaczcie na komplikacje w tym egzemplarzu. Podwójny, a właściwie potrójny kalendarz (dzień tygodnia i miesiąc w okienkach oraz numer dnia na dodatkowej wskazówce); fazy księżyca. W środku 17-kamieniowy werk z incablokiem, z dziwnym logo i puncą - kaliber 89 lub 68...

Ciekawi mnie pochodzenie tego zegarka. Napis Swiss Made wskazywałby na jakąś niewielką manufakturę, która zniknęła w czasie rewolucji kwarcowej. Poszukiwania na WuS naprowadziły mnie jedynie na wywody jakiegoś mądrali, który na zapytanie o podobny egzemplarz, wynurzał się na temat zegarków dla turystów w Egipcie i rzekomo chińskim pochodzeniu marki. Logo i nazwa zegarka są mocno nietypowe, ale biorąc pod uwagę miejsce jego nabycia, osobiście obstawiałbym dwie wersje:

1. Manufaktura o tak wdzięcznej nazwie, która już nie istnieje.
2. Brand produkowany na potrzeby klienta na Bliskim Wschodzie przez jakąś niewielką manufakturę lub dużego znanego producenta.

Any ideas, gentlemen?

Oto zdjęcia:











...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
:
Hmmm... aż za proste mi się to wydaje :twisted:
http://www.sultana.ch/en/home.html


-----------------------------
Cytat:
SULTANA watches are an intergral part of the Swiss watchmaking history. The SULTANA company was founded in 1937, in La Chaux-de-Fonds, by Mr. Paul Gaston Schwarz and the SULTANA brand name was first registered in Bern, Switzerland in 1955.

Ostatnio zmieniony przez boldy 2010-12-04, 17:27, w całości zmieniany 1 raz
:
Logo na budynku na starym zdjęciu i to na tarczy są takie same. Wydawało mi się początkowo, że ten obrazek nad napisem, to czerwona palma, a to jakiś ptak. :mrgreen:

Napiszę do nich i zapytam o ten egzemplarz, może czegoś więcej się dowiem.

Ostatnio zmieniony przez crayzee 2010-12-04, 17:45, w całości zmieniany 3 razy
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
:
Podoba mi sie - Bardzo :shock:

Noze tez lubie
:
Ładny egzemplarz i bardzo ciekawy.

:
Ładny, po raz kolejny potwierdzam się w przekonaniu, że dawni styliści mieli łeb nie od parady.

:
Ale zwróćcie uwagę na powtarzalność tych wzorów i rozwiązań w zegarkach wielu marek, ba, na wielu róznych mechanizmach ... Wyobrażacie sobie talibańską dysputę nad tym, kto komu co podprowadził :lol: :?:

:
Podobny troszkę do Atlantica którego pokazywał Zbyszke

:
Svedos napisał/a:
Podobny troszkę do Atlantica którego pokazywał Zbyszke

A nie był to przypadkiem Pierce ? :twisted:

:
Może i Pierce, ale skojarzyło mi się z Atlantikiem.

:
Mnie z kolei ten podwójny datownik przywodzi na myśl Benrusa.

...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
:
...tylko Benrus robił to w jakimś sensownym miejscu, a nie tak jak tutaj. Według mnie wybór tych okienek jest co najmniej nie na miejscu...

:
Fakt, Benrus dawał to wyżej (tu przykład akurat ze SkyChief-a, ale widziałem też inne modele z takim kalendarzem).

Zwróćcie uwagę, że poza chronografem, komplikacje daty są takie same, a i stylistyka jest podobna.



W zasadzie koncepcja rozłożenia kół datownika może być identyczna, tylko wycięcia w tarczy w innym miejscu.

Ostatnio zmieniony przez crayzee 2010-12-04, 22:05, w całości zmieniany 1 raz
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
:
...one jak dla mnie wszystkie z tą datą są do siebie podobne stylistycznie...

:
Ciekawy zegarek , na pewno wart zainteresowania jego historią .

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.