Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt CUPRUM- jak powstawał zegarek
Autor Wiadomość
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #1  Wysłany: 2009-08-19, 13:04   Projekt CUPRUM- jak powstawał zegarek

Postanowiłem przenieść na naszą platformę mój temat o powstaniu zegarka projekt CUPRUM, powód jak najbardziej prozaiczny, koperta w tym zegarku jest Chińska



Swego czasu powziąłem decyzję , buduję nowy zegarek. Nietypowe będzie jak dla zegarka umiejscowienie tarczy a właściwie godziny 12, będzie ona na koronce. Jako baza do jego budowy miał służyć mechanizm radzieckiej Mołni i koperta zakupiona w necie, najważniejsza w tym projekcie miała być tarcza, tarcza z czystej miedzi. Zgromadziłem potrzebne materiały, kopertę a 'la Radiomir, zabytkowy mechanizm Mołni, uszkodzoną miedzianą tarczę od Mołni. W międzyczasie zaprojektowałem w Corelu różne warianty tarcz.

Poniżej przedstawiam pierwsze efekty, całość jeszcze nie jest skończona, ale odrobina wyobraźni i wszystko widać jak na dłoni.

Najpierw koperta



wstępny projekt



różne warianty tarczy, modele tarczy wpasowane w kopertę, ja wybrałem ten ostatni







mechanizm po czyszczeniu i smarowaniu



ten sam mechanizm z założonymi wskazówkami na tarczy w wersji minimalistycznej, bez naniesionych indeksów. Tarcza została dopasowana do koperty i poddana zabiegowi "szczotkowania " powierzchni



i zmontowany w kopercie





i widok od strony dekla





Tak prawdę powiedziawszy to pomysł tego zegarka powstał dzięki tobie, zainspirował mnie Twój Custom_Hy Moser_Molnia, a zamierzam nosic go najzwyczajniej w świecie na lewej ręce, przetestowałem to na kopercie z modelem tarczy nałożonym na działajacy mechanizm, bez problemu da się odczytać godzinę i powiem nawet że jest to wygodne. :wink:







Jeszcze kilka dodatkowych informacji, zamierzam wykorzystać większość z prazentowanych projektów tarcz i wykonać je od podstaw, rozwiązanie z sekundnikiem na dziewiątej też jest zaplanowane.



No i sprawa o której nie napisałem wcześniej, a jest bardzo ważna, w tym projekcie wspiera mnie i dopinguje do pracy Spinner i on będzie miał drugi egzemplarz.





Poniżej mój custom ze swoim protoplastą



i fotka nadgarstkowa, to co tak zmysłowo odstaje w miejscu koronki to , tymczasowy wałek naciągu :wink:





Po całodniowym testowaniu doszedłem do wniosku że jednak sekundnik na 9 i tradycyjne odczytywanie godziny, coraz bardziej podob mi się tarcza minimalistyczna prawie bez indeksów, może tylko proste indeksy godzinowel lub tak jak podpowiadają niektórzy koledzy zostawię tak jak jest tylko zaznaczę indeksem lub cyframi godzinę 12, no i może coś na sekundniku, a może nakładane indeksy miedziene,jak na razie odczytywanie czasu nawet na "gołej" tarczy nie sprawia żadnego problemu.Z pewnością dostanie lekkiej patyny, kiedy zrobi się troszkę bardziej czerwona zostanie zabezpieczona lakierem.

Też myślę że coś granatowego na godz 12 byłoby jak najbardziej na miejscu, może wykorzystam do tego fragment uszkodzonej wskazówki.



Kolejna modyfikacja , w związku ze zmianą położenia sekundnika z godz 6 na godz 9 , zmiana kierunku szczotkowania tarczy na kier. do 12 do 6.





Coraz bardziej dojżewam do pozostawienia tarczy w takiej ascetycznej wersji z jednym jedynym indeksem na godzinie 12 wykonanym z fragmentu takiej samej jak użyte granatowej wskazówki i do kompletu zamówiłem już garanatowy pasek.





Wyglądałoby to mniej więcej tak







Warjacje na temat tarczy, ciągle nie mogę się zdecydować.





do realizacji idzie projekt nr 3 , doszedłem do wniosku że sama "goła" tarcza tylko z jednym indeksem jest za bardzo dizajnerska a to z założenia miał być zegarek Vintege. Być może że projekt prostej tarczy także zostanie wykonany gdyż mam zamiar wykonać kilka tarcz od podstaw według moich projektów. W tej chwili jestem na etapie wymyslania technologii połączenia nózek z tarczą , mam kilka pomysłów ale muszę je przetestować.

A zegarek dostał dzisiaj nowe ubranko, co prawda miał być ciemnogranatowy ale jest czarny, jednak nie ubolewam z tego powodu. Pasek Kuki jest "boski", bardzo dobrze wykonany, i bardzo miękki ,swietnie układa się na nadgarstku.







To juz historyczne fotki, w tej chwili zegarek jest rozmontowany a tarcza jutro powędruje do grawerowania.

A tak dokładnie wygląda "surowa" tarcza







Znalazłem do niego odpowiedni wałek naciągu...wyjąłem z innego zegarka. Zaczęły się pierwsze problemy, odwiedziłem dwa zakłady grawerskie i niestety żaden nie podjął się realizacji, szukam dalej i...zleciłem sprawę koledze który prowadzi agencję reklamową i chyba coś z tego wyjdzie.







Ostatecznie dla tej wersji postanowiłem zostawić tarczę w wersji bez indeksów , zainspirowała mnieTomi, zabił mi klina, wzmianką o skandynawskim wzornictwie w odniesieniu do mojego "Szwedzkiego" nazwiska spowodował że się "wahom", ta tarcza pozostanie chyba w tej formie, a wykonam sobie nową zgodna z projektem nr 3.

Jest już wersja dla Spinnera, to już nie Cuprum a raczej Silver, paskomaniaków proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na pasek :wink:

Wałek, oczywiście wersja tymczasowa, do czasu zdobycia właściwego.





 
 
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #2  Wysłany: 2009-08-19, 14:18   

Jeszcze raz powiem - genialna jest czysta tarcza tylko z zaglebieniem na malutka wskazówkę sekundnika...



Nic nie rób już na niej... teraz trzeba bedzie zrobic tarcze inne... Czyzby zamowienie ponowne na koperty sie szykowalo?:)



Pzdr

Spinner
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #3  Wysłany: 2009-08-19, 14:35   

Ciągle mnie "korci" do tej tarczy





No i wcześniej o tym nie pisałem, ale stłukłem szkło w deklu, dzisiaj będzie nowe i mam nadzieję że uda się naprawić tę niepowetowaną stratę.

Dla informacji dekiel upadł nieszczęśliwie na podłogę z płytek i zrobił "brzdęk", wkleję fotki jak szkło wygląda.
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #4  Wysłany: 2009-08-19, 14:37   

Zegarek jest po prostu piękny, ale pach! Pach! :shock: Enzo Mechana? Firmowy więc? Powiedz coś więcej. :lol:
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #5  Wysłany: 2009-08-19, 14:38   

PACH jest spinnera, niech on opowie jego historię
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #6  Wysłany: 2009-08-19, 14:41   

Spinner proszę więc. :wink: Może jakaś mała recenzja w odpowiednim dziale? :wink:
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #7  Wysłany: 2009-08-19, 14:47   

Sszwedo jak już otworzysz manufakturę to daj znać.

Paru chętnych jest.

Gratuluję
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #8  Wysłany: 2009-08-19, 14:50   

Bardzo poważnie rozważam takie rozwiązanie, myślę o tym już od dłuższego czasu.
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #9  Wysłany: 2009-08-19, 14:59   

Ciekawy jestem jak sie kształtuje koszt wytworzenia sztuki ?
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #10  Wysłany: 2009-08-19, 15:05   

Około 120 zł koperta z przesyłką, 10 zł mechanizm molni na a...... uszkodzony wymagał naprawy, zrobiłem go w ciągu 30 minut, wałek naciągu około 20zł, tarcza ze starego egzemplarza który miałem na "stanie" reszta to moja praca. Reasumując 150 zł
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #11  Wysłany: 2009-08-19, 15:12   

No to suma kształtuje się kożystnie tym bardziej jest się z czego cieszyć nie doś żę własny projekti wykonanie to jeszcze niskim kosztem.

Tym bardziej - gratulacje
 
 
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #12  Wysłany: 2009-08-19, 15:20   

Blaz napisał:
Spinner proszę więc. :wink: Może jakaś mała recenzja w odpowiednim dziale? :wink:




Heh, z innego forum (foto) znam sie z "niejakim Screwdriverem" :lol: W zyciu się nie widzieliśmy, korespondujemy już kilka lat i od jakiegoś czasu przesyłamy sobie różne gadżety na zasadzie "machniom?" ze znanego niektórym filmu o czołgistach i psie Szariku... :D



Jako, że mamy wspólne pasje: foto i zegarynki każdemu daje to frajde jak sie otwiera paczke z niespodzianka:-) No i ostatnia koperta to ta Enzo Mechana... Kumpel jja sobie kupił, stwierdził, ze świetna ale woli czarną... Reszty się domyslacie... :P



Obecnie zdobi Parnisa:







Pzdr

Spinner
 
 
CornCobbMan 
Właściciel Pola Ryżowego
porwany obłędem...


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2576
Skąd: Białystok
 #13  Wysłany: 2009-08-19, 15:40   

Ten Mołniomir jest świetny - jak tylko Sszwedo pokazał stronę gdzie można nabyć te koperty też pomyślałem o zrobieniu sobie czegoś w tym stylu.

Gratuluję i zazdroszczę...
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #14  Wysłany: 2009-08-19, 19:32   

Spinner: jeden z najładniejszych pasków jakie widziałem. :wink:

Sszwedo: ja również Ci radzę poważnie zastanowić się nad produkcją. :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum