Poprzedni temat «» Następny temat
Moje trzy kieszonki
Autor Wiadomość
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #1  Wysłany: 2010-04-11, 14:59   Moje trzy kieszonki

Witam serdecznie, podobny wątek zamieściłem kiedyś na kizi, niestety nie uzyskałem wielu informacji. Może tu uda się dowiedzieć coś więcej?
Mam prośbę o wyrażenie Waszej opinii nt trzech zegarków kieszonkowych pochodzących prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku.
Interesuje mnie każda informacja dotycząca tych zegarków : przybliżony okres powstania, gdzie wyprodukowany itp, jak również orientacyjna wartość, choć to niekoniecznie, zegarki są pamiątką po dziadku, nie mam najmniejszego zamiaru ich się pozbywać. Czy warto je restaurować? To na pewno. Ile, oczywiście orientacyjnie, wynosiłby koszt takiej renowacji? Czy są jeszcze dostępne części do takich zegarków? Czy to mnie nie zrujnuje i czy nie lepiej pozostawić je w takim stanie jak są obecnie? Czy możecie polecić jakiegoś zegarmistrza w Warszawie, który wykonałby taką renowację? Nie jestem w stanie otworzyć zegarków, by zrobić zdjęcia mechanizmów.
Po renowacji kieszonki trafią do jakiejś mahoniowej :wink: gablotki i będą umieszczone na honorowym miejscu.

1/ Zenith - zegarek srebrny, próba 875 ( pod próbą liczba 84 ), nr na kopercie 3394643 (pod spodem 3235). Zegarek działa. Brak szkiełka.



2/ Moser - zegarek złoty, oznaczenia na kopercie: nr 106349, złoto 14k, próba 585 (pod próbą w nawiasie liczba 56). Oznaczenie na mechanizmie 106349. Zegarek nie działa. Mechanizm, jak widać, w stanie ruiny.



3/ Schaffhausen : nr na zegarku 809261, złoto 14k, próba 585 (pod próbą w nawiasie liczba 56). Zegarek nie działa, brak jest przedniej klapki zasłaniającej cyferblat.

Ostatnio zmieniony przez Tomek 2010-04-11, 15:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #2  Wysłany: 2010-04-11, 17:23   

Piękne stare zegarki, takie egzemplarze zawsze warto ratować.
_________________
 
 
zbyszke
Starszy Ryżowy

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 790
Skąd: Kumla (SE)
 #3  Wysłany: 2010-04-11, 21:28   

A daj zdjecia werku tego Zenitha, mnie on najbardziej ciekawi. W ogole jest pewna rzadkoscia, bo zegarki kryte (sawonety) w srebrze wcale tak czeste nie byly, zwykle koperty byly albo z litego zlota, albo pozlacane. Srebro to domena kieszonek otwartych. Zenith przed wojna robil w ogole bardzo fajne mechanizmy.
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #4  Wysłany: 2010-04-11, 21:48   

Nie znam sie ale bede kibicowal odnowieniu tych zacnych kieszonek :!:
_________________

 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #5  Wysłany: 2010-04-11, 22:00   

zbyszke napisał/a:
A daj zdjecia werku tego Zenitha, mnie on najbardziej ciekawi. W ogole jest pewna rzadkoscia, bo zegarki kryte (sawonety) w srebrze wcale tak czeste nie byly, zwykle koperty byly albo z litego zlota, albo pozlacane. Srebro to domena kieszonek otwartych. Zenith przed wojna robil w ogole bardzo fajne mechanizmy.

Zenith jako jedyny jest "na chodzie", wolałbym go nie otwierać, fachowcem nie jestem. Będę go dawał do czyszczenia i smarowania w pierwszej kolejności - wtedy w spa zrobię zdjęcia. Choć teraz zrobił +1,5 minuty na dobę, co po ponad 40 latach od ostatniego czyszczenia jest dla mnie REWELACYJNYM WYNIKIEM.
 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #6  Wysłany: 2010-04-13, 12:00   

W srodku pewnie kaliber 19,czyli werk podobny do 18.28.1.P.E.Mam 18.28.1.P.E -mechanizm open face,po pradziadku.Czyszczony nie byl co najmniej od lat 60,ja sie za to nie zabieram.Robi +12 sek na dobe :]
Te zenithy to bardzo dobre maszyny.
cal.19 wyglada tak:

Dla porownania,18.28.1.PE wyglada tak(zwroc uwage na odwrotne ustawienie kol):
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
Ostatnio zmieniony przez Janek 2010-04-13, 12:03, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Kubek
[Usunięty]

 #7  Wysłany: 2010-06-18, 13:01   Re: Moje trzy kieszonki

[quote="TomekR"]In. Czy możecie polecić jakiegoś zegarmistrza w Warszawie, który wykonałby taką renowację?



Czy dostałeś odpowiedź na zadane pytania cz mam coś spróbować pomóc? :) :):)
 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #8  Wysłany: 2010-06-18, 13:56   

Dzięki, już p. Rosiak z Ząbkowskiej się tym zajmie, jesteśmy po wstępnych negocjacjach, po wakacjach idą wszystkie do konserwacji, renowacji i naprawy. Na razie brak funduszy a będzie to kosztowne spa.
 
 
Kubek
[Usunięty]

 #9  Wysłany: 2010-06-18, 14:10   

oczywiście nie kwestionuję kwalifikacji wymienionego Pana i być może na próbę sam skorzystam z jego umiejętności :) :):) Zresztą polecany na forach ...
ALE ...
pozwól, że przynajmniej w sprawie szkiełka skieruję cię do zakładu, do którego wszyscy mistrzowie kierują swoje kroki. Zakład jest róg Zwyciężców i Katowickiej na Saskiej Kępie (zakład nie dziala każdego dnia) :) :):)
powodzenia zyczę
 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #10  Wysłany: 2010-06-18, 14:12   

Kubek napisał/a:
.....pozwól, że przynajmniej w sprawie szkiełka skieruję cię do zakładu, do którego wszyscy mistrzowie kierują swoje kroki. Zakład jest róg Zwyciężców i Katowickiej na Saskiej Kępie (zakład nie dziala każdego dnia) :) :):)
powodzenia zyczę

Dzięki, tam również w sprawie szkiełek odsyła Mistrz Rosiak :mrgreen:
 
 
Kubek
[Usunięty]

 #11  Wysłany: 2010-06-18, 15:03   

Cóż - znaczy, że Mistrz :) :):)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum