Poprzedni temat «» Następny temat
Szklo szafirowe i mineralne.
Autor Wiadomość
zbyszke
Starszy Ryżowy

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 790
Skąd: Kumla (SE)
 #1  Wysłany: 2010-11-13, 17:34   Szklo szafirowe i mineralne.

No wlasnie, oba moga byc zupelnie plaskie, roznic w przejrzystosci tez raczej nie ma. Jedyne co mi przychodzi na mysl to proba porysowania (mineralne da sie porysowac czyms twardym, moze nozem?), ale z wiadomych wzgledow wolabym tego uniknac :grin: . Ktos z Kumotrow ma mniej inwazyjne propozycje?
 
 
maciek
[Usunięty]

 #2  Wysłany: 2010-11-14, 08:50   

możnaby podpytać sprzedającego... :mrgreen:
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #3  Wysłany: 2010-11-14, 10:38   

Nie wiem czy to faktycznie naukowo dowiedzione :lol: ... ale np. na zlocie Małgosia sprawdzała szkło na podstawie jego temperatury.
Coś w tym może być - ja tak odróżniam elementy metalowe od powlekanych - metalowe są zawsze wyraźnie chłodniejsze w tych samych okolicznościach. Domyślam się że szkło szafirowe będzie też chlodniejsze od mineralnego.
 
 
strix 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 4180
Skąd: mam wiedziec?
 #4  Wysłany: 2010-11-14, 10:39   Re: Szklo szafirowe i mineralne.

zbyszke napisał/a:
No wlasnie, oba moga byc zupelnie plaskie, roznic w przejrzystosci tez raczej nie ma. Jedyne co mi przychodzi na mysl to proba porysowania (mineralne da sie porysowac czyms twardym, moze nozem?), ale z wiadomych wzgledow wolabym tego uniknac :grin: . Ktos z Kumotrow ma mniej inwazyjne propozycje?


Poza ponoszeniem kilka miesiecy :wink: - nie ma innej prostej i pewnej metody. Drazylem ten temat i nic sensownego nie znalazlem. Testy z kropla wody itp. to bajki. Dobrej jakosc mineralnego szkla nie odroznisz od szafiru "na oko", tym bardziej jesli w obu przypadkach beda naniesione powloki AR /przy szafirach czesciej chyba/

s.
 
 
Jash
[Usunięty]

 #5  Wysłany: 2010-11-14, 10:45   

ALAMO napisał/a:
Nie wiem czy to faktycznie naukowo dowiedzione :lol: ... ale np. na zlocie Małgosia szkło szafirowe będzie też chlodniejsze od mineralnego.
Prawda
 
 
zbyszke
Starszy Ryżowy

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 790
Skąd: Kumla (SE)
 #6  Wysłany: 2010-11-14, 10:57   

@matyr: to ja ew. moge byc sprzedajacym :mrgreen:

Co do porownania subiektywnej temperatury (czyli tak naprawde stopnia przewodzenia ciepla - cos co gorzej przewodzi cieple bedzie cieplejsze - bo cieplo sie nie rozprasza na caly przedmiot) to sprobuje - wezme Mako jako probe kontrolna (szklo mineralne) i Omege Deville prestige (szklo szafirowe). Ciekawe tylko jak zinterpretowac brak roznicy? Moze to oznaczac szklo mineralne/szafirowe w obiekcie badanym, wzglednie mala czulosc probnika (czyli mnie :grin: ). A jak czesc ciala proponujecie Kumotrzy uzyc? Czubek jezyka? Palec? Czy moze cos innego, dobrze unerwionego :mrgreen: ?
Ostatnio zmieniony przez zbyszke 2010-11-14, 10:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jash
[Usunięty]

 #7  Wysłany: 2010-11-14, 11:13   

zbyszke napisał/a:
@matyr: to ja ew. moge byc sprzedajacym :mrgreen:

Co do porownania subiektywnej temperatury (czyli tak naprawde stopnia przewodzenia ciepla - cos co gorzej przewodzi cieple bedzie cieplejsze - bo cieplo sie nie rozprasza na caly przedmiot) to sprobuje - wezme Mako jako probe kontrolna (szklo mineralne) i Omege Deville prestige (szklo szafirowe). Ciekawe tylko jak zinterpretowac brak roznicy? Moze to oznaczac szklo mineralne/szafirowe w obiekcie badanym, wzglednie mala czulosc probnika (czyli mnie :grin: ). A jak czesc ciala proponujecie Kumotrzy uzyc? Czubek jezyka? Palec? Czy moze cos innego, dobrze unerwionego :mrgreen: ?
Czym robiłeś pomiar temperatury szkła?
Wiem, że to może wydać się śmieszne, ale powinno przykładać się do....policzka. Najlepiej robi się to z zegarkami które są w sklepowych gablotach dobrze zagrzane lampami :mrgreen:
 
 
zbyszke
Starszy Ryżowy

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 790
Skąd: Kumla (SE)
 #8  Wysłany: 2010-11-14, 11:47   

Jeszcze nie robilem, dopiero sprobuje, dlatego pytam o porady.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #9  Wysłany: 2010-11-14, 12:31   

zbyszke napisał/a:
Czy moze cos innego, dobrze unerwionego ?


Ja tam nie wiem - to ty jesteś lekarzem :lol: :twisted:
Małgosia przykładała do czoła.
 
 
TowRoupas 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2139
Skąd: Warszawa
 #10  Wysłany: 2010-11-14, 12:45   

Ja tam słyszałem, że łokieć jest najbardziej czuły ;)
Pewnie widziałeś ten temat?
http://zegarkiclub.pl/for...elko-szafirowe/

Ewentualnie szkiełko szafirowe teoretycznie będzie miało lekkie różowe zabarwienie, a mineralne zielonkawe (przy patrzeniu na krawędzie).
Tylko nie wiadomo szafir szkiełku szafirowemu równy.
_________________
Marcin


-----------------------------------------------------------
G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
misinek
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 243
Skąd: Warsaw
 #11  Wysłany: 2010-11-14, 14:30   

sa jeszcze dwie metody:
1)idziemy do jubilera i on dotyka testerem twardosci naszego szkiełka i wiemy co mamy za "dziekuję" (testery sa na "zatoce" ale to od 600pln w góre)
2) oglądamy w odbitym świetle polaryzowanym (ciemne pomieszczenie i monitor LCD jako żródło) szafir bez powłok daje nam wyraźnie kolorowe smugi zgodne z wewnętrzną strukturą krystaliczną, zmieniające kolor w zależności od kata patrzenia) Możemy tez sprawdzić cczy nasze szkiełko nam "trzaśnie" jeżeli mamy wyrazną granicę polaryzacji to znaczy że przebiega tam zmiana sieci krystalizacyjnej i w tym miejscu szkiełko jest najsłabsze, szkiełko z łagodnymi przejściami lub jednorodne jest najmocniejsze.
 
 
misinek
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 243
Skąd: Warsaw
 #12  Wysłany: 2010-11-14, 14:50   

tutaj takie sobie fotki:
szkiełko "lepsze"
http://www.fotosik.pl/pok...ec202e975e.html
szkiełko z krawędzią - słabsze :cry:
http://www.fotosik.pl/pok...e7595b5ffd.html
Proponuje przenieść posty do warsztatu
Ostatnio zmieniony przez misinek 2010-11-14, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ritter
[Usunięty]

 #13  Wysłany: 2010-11-14, 18:16   

Można to zrobić jak Kumotr Misinek. Do pomiaru optycznego można użyć lasera mierząc grubość szkiełka a następnie kąt załamania na granicy ośrodków - pomiar pośredni gęstości. To co mi pierwsze to pomiar temperatury. Szkło szafirowe jest, z powodu uporządkowanej struktury krystalicznej, dobrym przewodnikiem ciepła, zaś szkło to zlepek amorficzny bez wyraźnej struktury. Pomiar wyglądałby tak. Mocujemy na jednej krawędzi szkiełka czujnik temperatury poprawiając styk ze szkiełkiem niewielką ilością pasty termo przewodzącej. Następnie dotykamy drugą stroną do źródła ciepła o znanej temperaturze. Mierzymy czas zmiany temperatury o pewną wartość. Szkiełko szafirowe będzie lepiej transportowało ciepło w czasie od mineralnego.
Właśnie z powodów doskonałego przewodnictwa cieplnego struktury układów scalonych w wersji militarnej i kosmicznej są oddzielane od podłoża poprzez taką szafirową przekładkę, która zabezpiecza bardzo kruchą strukturę półprzewodnikową przed mechanicznymi naprężeniami, spowodowanymi ciepłem - różne współczynniki rozszerzania, od strony obudowy układu scalonego.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #14  Wysłany: 2010-11-14, 20:03   

Rycerzu - ty jesteś chory :shock: :twisted: :wink: :wink:
 
 
Santino 



Pomógł: 151 razy
Wiek: 48
Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 48272
Skąd: Łódź
 #15  Wysłany: 2010-11-14, 20:58   

Nie da się ukryć ;-)
_________________
https://instagram.com/santinoleathercraft?utm_medium=copy_link
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum