Poprzedni temat «» Następny temat
CYMA ART-DECO
Autor Wiadomość
Spam
[Usunięty]

 #1  Wysłany: 2011-08-28, 20:12   CYMA ART-DECO

Dziś przy niedzieli tak od niechcenia pozaglądałem do 2 ostatnich nabytków - męskiego i damskiego wristłacza kłality Cyma. Nic specjalnego ale cieszą oko i ucho. Męski po wymianie sprężyny i oliwieniu chodzi chętnie i żwawo, damka natomiast woli odpoczywać. Coś pochodzi, coś pogmera, trza ja będzie umówić na jakąś randkę z moim zegarmistrzem. Łacze z lat 30-tych ubiegłego wieka, stan taki sobie ale nie ma co narzekać.

Męski to Cyma 335. Zaintrygował mnie ten pies na deklu koperty i mechu. Okazuje się, że logo TRUSTY z psem bili niejacy bracia Schwob.

W 1862 roku dwaj bracia - Józef i Teodor Shwob popełniają biznesa - prawdopodobnie chcieli coś zrobić żeby się nie narobić a jednak coś tam zarobić - i założyli sobie Schwob Freres & Cie, czyli Bracia Shwob i s-ka czy też Rodzina Schwob i s-ka. Tak czy inaczej popełnili biznesa w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds i nazwali to cuś "CYMA" od francuskiego "sommet" badź "sommite", które ma się wywodzić od łacińskiego "szczytu", że niby też CYMA. Początkowo firma miała zatrudniać 40 robotników na 55 maszynach i wyrabiać normę 40 zegarków na dobę - jak dobrze zasuwali to no to logiczne 40 gości przy dobrej organizacji i podziale pracy robi 40 zegarków na dniówkę. A teraz ten pies - według mikroliska znak TRUSTY z psem zarejestrowany został na przełomie 1884/1892. Dobra. I tak sobie ferersy ładnie pracują do 1892 roku kiedy to do firmy na wspólnika wskakuje misiek z kapitałem niejaki Henri Frederic Sandoz i już jako przewodniczący przemienia firmę na CYMA WATCH Company a dalej to już chyba wiadomo.

CYMA 335 CYMA 334

...ale dość tych farmazonów. Foty









Cyma 335

















Cyma 344B











Edycja ze względu na ustawienie fotek - forum się ciut rozjeżdżało :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez kadarius 2011-10-02, 09:16, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #2  Wysłany: 2011-08-30, 22:46   

Na te werki zawsze mogłem patrzeć godzinami. Piękne są.

J.
 
 
sagvartok
[Usunięty]

 #3  Wysłany: 2011-08-30, 23:08   

Urocze
 
 
Bimberek 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 8 razy
Wiek: 67
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 1491
Skąd: z innego wymiaru
 #4  Wysłany: 2015-07-16, 12:59   

Oczywiście, cała historia tej znakomitej marki zegarkowej jest ujęta w równie skrótowym zarysie na jej oficjalnej stronie - http://www.cyma.ch/brand/history/1862-1902

Ja zainteresowałem się zegarkami tej firmy z uwagi na piękne wykonanie werków i chęć posiadania któregoś z modeli.
Szkoda że temat obejmuje tylko Art-Deco, co deko jest przy mało, aby cokolwiek więcej pisać, z uwagi na ukierunkowanie czytaczy ;)
_________________
Normalność, to indywidualne postrzeganie rzeczywistości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum