Poprzedni temat «» Następny temat
Szklo szafirowe i mineralne.
Autor Wiadomość
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #16  Wysłany: 2010-11-14, 21:08   

Nie jest chory, tylko wytłumaczył w jaki sposób dokonać oceny w warunkach domowych ;)
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
strix 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 4180
Skąd: mam wiedziec?
 #17  Wysłany: 2010-11-14, 21:11   

ALAMO napisał/a:
Rycerzu - ty jesteś chory :shock: :twisted: :wink: :wink:


Nie dogodzi Wam widze - czlowiek w kilku prostych slowach daje przepis jak na bazarku sprawdzic szafira w Wy mu choroby wynajdujecie... nie ladnie tak :wink:

pzdr
strix
Ostatnio zmieniony przez strix 2010-11-14, 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
misinek
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 243
Skąd: Warsaw
 #18  Wysłany: 2010-11-14, 21:47   

Dla posiadaczy filtra polaryzacyjnego mozna jeszcze uzyć obserwacji metodą czarnego pola używaną do obserwacji przedmiotów anizotropowych w mikroskopach polaryzacyjnych :roll: czyli metoda kontrastu fazowego podobna do obserwacji metodą interferencyjną :mrgreen:
A tak dla kowalskiego: bierzemy filtr polaryzacyjny i patrzymy przez niego na nasz monitor z jasnym tłem, kręcimy az sie ściemni (mamy "czarne pole") i umieszczamy badane szkiełko pomiędzy źródłem światła polaryzowanego (monitor) a polaryzatorem i krecimy szkiełkiem aż uzyskamy taki efekt:
szkiełko szafirowe "trzaśnięte" od mojego submarinera:
http://www.fotosik.pl/pok...88b2035ac3.html
(lupka odklejona)
A tu od damskiego day-date żony "sie porysowało" i poszło do wymiany:
http://www.fotosik.pl/pok...deb3f051f2.html
To tak dla wszystkich co uważają, że szafira się posuć nie da :twisted:
Możemy tą metodą sprawdzić każde szkiełko - i to z powłokami też, pod warunkiem rozebrania zegarka (a właściwie wyciagnięcia z koperty, abyśmy mogli popatrzeć "przez szkiełko")
Ostatnio zmieniony przez misinek 2010-11-14, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ritter
[Usunięty]

 #19  Wysłany: 2010-11-14, 22:11   

Widzę, że w obłędzie nie jestem osamotniony :wink: ...
Można wykorzystać, bardzo dobre własności absorpcji ciepła czyli podczerwieni. Szkło szafirowe powyżej 700nm jest głuche jak pień na przewodzenie światła o tej długości, czyli go nie przepuszcza, gdy szkło mineralne w dużej mierze je przewodzi. A tak się składa, że "piloty" do telewizorów emitują za pomocą diody promieniowanie o takiej długości :smile: (~800nm) .
Czyli jeśli mamy szkło szafirowe to zasłaniamy nim "wylot" "pilota" i sprzęcik nie powinien już dać się sterować gdy tym czasem przy szkle mineralnym spadnie w prawdzie zasięg ale będzie działało.

Na bazie starej myszki typu PS2 z kulką i kilku części dałoby się nawet zbudować przyrząd do testowania kontaktowego szkiełek bez rozbierania zegarka i bez robienia krzywdy szkłu. Metoda powinna działać nawet gdy szkło jest pokryte jakąś powłoką.

p.s.
Sprawdziłem wykres i niestety przyznaje się do błędu ze smutkiem :cry: . Zakres głuchnięcia szafiru jest począwszy od 7um. Czyli metoda "pilotem" odpada. A mogło być tak pięknie :cry: . Pozostaje metoda termiczna.
Ostatnio zmieniony przez Ritter 2010-11-14, 22:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #20  Wysłany: 2010-11-14, 22:14   

A którą chłopaki z tych technik proponujecie Panowie zastosować Zbyszkowi jak będzie na aukcji :P :?:
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #21  Wysłany: 2010-11-14, 22:25   

Jak to którą :!: dla pewności obie :wink:
_________________
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #22  Wysłany: 2010-11-14, 22:29   

Nie zawadzi też kośćmi rzucić ... :lol:
 
 
Roscosmos
[Usunięty]

 #23  Wysłany: 2010-12-10, 15:31   

Panowie, mam zegarek z 2 rysami na szafirowym szkle. Czym to usunąć? Czy ktoś ma wiedzę w tym temacie. Uprzedzam sugestie. Szkło na pewno jest szafirowe. Słyszałem że daje rade to pastą diamentową zlikwidować. ZNacie kogoś kto takich operacji dokonywał?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum