Poprzedni temat «» Następny temat
Radiacja Siduny i Precimaxa
Autor Wiadomość
Tomi1976 
Starszy Ryżowy

Pies czy kot?: pies
Wiek: 48
Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 601
Skąd: Lubuskie
 #1  Wysłany: 2019-02-13, 15:52   Radiacja Siduny i Precimaxa

Wiem kumotrowie, że temat radiacji zegarków vintage był poruszany wielokrotnie. Ja z czystej ciekawości postanowiłem nabyć najtańszy dozymetr radzieckiego projektu (Master 1) i zmierzyć nim poziom promieniowania jonizującego. Wynik, który uzyskałem przy szkiełku zegarka Siduna (lata 50te)
to 0.60 milisiwerta na godzinę, co uważam za bardzo dobry wynik dla tak wiekowego zegara. Ale na pewno bramkę na lotnisku by obudził :) Od strony dekla zegarek ten wyposażony w skórzaną podkładkę emituje 0.30 usv/h.
Z odległości około 15 cm dawka promieniowania wynosi 0,08 usv/h.

Praktycznie zupełnie nieradiacyjny okazał się Precimax, bo poziom promieniowania, który emituje przy szkiełku to 0.23 usv/h.

doc. dr. A. Strupczewski pisze tak : "W innym studium zbadano wpływ promieniowania na dużą grupę 28 000 pracowników stoczni Shippingport, w której remontowano okręty o napędzie jądrowym. Stwierdzono, że umieralność na raka wśród osób napromieniowanych niskimi dawkami (powyżej 5 mSv) była o 24% mniejsza niż w grupie kontrolnej złożonej z pracowników tej samej stoczni, którzy nie byli napromieniowani"

Postanowiłem sobie więc trochę znowu ponosić Sidunę dla zdrowotności :D
Ostatnio zmieniony przez Tomi1976 2019-02-13, 20:24, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum